Nabídka práce:

NON-NATIVE AND NATIVE-SPEAKER TEACHERS OF ENGLISH WANTED AT PYGMALION

A reputable language school with its head office in Český Těšín and branches in Ostrava, Nový Jičín and Třinec is currently seeking qualified and experienced teachers of English.

What is Pygmalion?

  • we have a tradition
  • we are a member of the prestigious Association of Certified Language Schools (www.acert.cz)
  • we specialize in Cambridge examination preparation courses
  • we use the latest coursebooks (New English File, Intelligent Business, etc.)
  • we teach adults, teenagers, and young learners
  • we provide both individual courses and group courses
  • we have a lot of experience in teaching general English, Business English, and English for Special Purposes

Why work for Pygmalion?

  • we offer induction training and assistance with lesson planning
  • we organize regular workshops on methodology
  • we give many opportunities for further professional development

If you are interested in becoming a member of our dedicated and highly professional team, send us an up-to-date CV along with a covering letter to pygmalion@pygmalion.cz.

For further information about our school, please visit the website www.pygmalion.cz.

If you are a non-EU teacher, please note that we would appreciate it if you had all the necessary documents for working and living in the Czech Republic. While our school would be happy to provide some assistance arranging the visa and/or work permit, it is not within our means to arrange everything for you.

Lektor/ka AJ

Místo působnosti: Jazyková škola Pygmalion, s. r. o.

Náplň práce

  • výuka angličtiny v Ostravě, Třinci, Českém Těšíně a Novém Jičíně
  • individuální, skupinové, firemní kurzy
  • všechny jazykové úrovně

Požadujeme

  • VŠ vzdělání (pedagogická fakulta, filozofická fakulta, mezinárodní jazykové certifikáty, státní jazykové zkoušky atd.)
  • zkušenosti s přípravou na mezinárodní Cambridgeské zkoušky PET, FCE, CAE
  • zkušenosti s výukou jazykových úrovní B2, C1
  • příjemné vystupování
  • spolehlivost a flexibilitu
  • zodpovědný a tvůrčí přístup
  • čistý trestní rejstřík

Nabízíme

  • zázemí stabilní a dynamicky se rozvíjející společnosti
  • dlouhodobou spolupráci
  • možnost využití knihovny s materiály pro výuku (učebnice, slovníky, přehledy gramatiky, cizojazyčná literatura a časopisy, audiokazety a CD), PC (internet) tiskárny s kopírkou
  • příjemný kolektiv
  • dobré finanční ohodnocení

Kontaktní informace:

Pygmalion, s. r. o.
Mánesova 27
737 01 Český Těšín
tel.: 558 741 900
mobil: 774 550 985