Tiskové zprávy

Głos łudu, 3. 6. 2008
"Brama – motywacja do poszukiwania pracy”

to nazwa finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu, który przez ostatnie dwa lata realizowało czeskocieszyńskie Centrum Nauczania Języków Obcych i Przedmiotów Fachowych „Pygmalion”. W ramach projektu „Pygmalion” zorganizował sześć kursów rekwalifikacyjnych dla osób poszukujących pracy. Odbywały się one w Cz. Cieszynie, Trzyńcu, Frydku-Mistku i Ostrawie.
Jak poinformowała nas dyrektor wykonawcza „Pygmaliona” Kateřina Němcová, ostatnie z kursów kończą się w tych dniach i ich absolwenci otrzymają wkrótce certyfikaty z oceną z praktyki zawodowej. – W sumie w tych sześciu kursach wzięło udział 90 osób – mówi dyrektor Němcová. – Każdy z nich uczestniczył w lekcjach języka angielskiego, podstaw obsługi komputera oraz w zajęciach z tzw. minimum prawniczego, na których „kursanci” poznawali tajniki zawierania umów z klientami czy obowiązujące kodeksy prawne. Oprócz tego były zajęcia, na których mogli się dowiedzieć, jak radzić sobie w handlu czy kontaktach z klientami. No i praktyki u potencjalnych pracodawców oraz seminarium motywacyjne.

Jak podkreśla dyrektor Němcová, absolwenci kursów mogą podjąć pracę wszędzie tam, gdzie pracodawca wymaga dobrej znajomości języka angielskiego, w firmach handlowych, usługowych, a także w urzędach administracji państwowej lub innych biurach. – A co najważniejsze, wielu z uczestników już podczas kursu lub tuż po jego ukończeniu zdobyło pracę. W urzędach pracy zarejestrowanych jest tylko garstka uczestników naszego projektu, a i ci – przynajmniej mam taką nadzieję – wkrótce znajdą zatrudnienie. Na nasz rynek wchodzi przecież sporo firm, także zagranicznych – np. koreańskich, gdzie nasi absolwenci powinni sobie radzić bez problemów.

Celem kursów było zaś przede wszystkim motywowanie do poszukiwania pracy. Kursy przeznaczone były głównie dla osób opiekujących się dzieckiem do 15. roku życia, matek po urlopach macierzyńskich, absolwentów wyższych uczelni, osób w wieku do 25 lub ponad 50 lat oraz niepełnosprawnych. Dyrektor Němcová powiedziała nam, że cały kurs finansowany był ze środków unijnych; ani „Pygmalion”, ani „kursanci” nie musieli wyłożyć ani korony. – Zrobiliśmy tylko jeden wyjątek – uczestnicy kursu musieli zakupić podręcznik. Żeby mieli świadomość, że też coś do tego „interesu” włożyli – wyjaśnia K. Němcová.

Absolwenci kursów mogą w „Pygmalionie” kontynuować naukę języka angielskiego. – Teraz już bez dotacji Unii Europejskiej – dodała Němcová. A jak oceniają udział w kursach sami ich uczestnicy? Zuzana M. mówi, że jest z niego zadowolona, chociaż czasami nie było łatwo. – Nauczyłam się przede wszystkim „słuchać samej siebie”, w czym bardzo nam pomogli nasi lektorzy. Może i dzięki temu udało mi się znaleźć pracę, która mi się podoba. A w dodatku bardzo podszlifowałam swoją angielszczyznę, która na pewno przyda mi się teraz w nowej firmie. Z kolei Milena D. podczas kursu uświadomiła sobie, że zawsze lubiła pracować „z ludźmi i dla ludzi”. – Podczas kursu, wśród wspaniałych ludzi wydawało mi się, że powróciłam ponownie do lat studenckich, i w ogóle nie uświadamiałam sobie, że jestem bezrobotna. Mogłam się też podciągnąć w języku angielskim, poznałam podstawy prawa i pracy z komputerem. Praktyki odbywałam w dwóch firmach, a kiedy w jednej z nich zwolnił się etat, od razu zaproponowano mi pracę. Dzięki projektowi „Brama” uwierzyłam w siebie i zdobyłam pracę, z której jestem zadowolona. A to jest najważniejsze – dodała.

Projekt był dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Socjalnego oraz z budżetu RC.

 

HORIZONT, 27. 5. 2008
"Brána mi změnila život, říká žena"

Český Těšín - Jana Baronová z Tošanovicmá šestiletá dvojčata. Na úřadu práce byla registrována dva roky a nabízeli ji pouze zaměstnání na odpoledních nebo nočních směnách.

Nyní se její profesní život změní díky projektu Brána - motivace při hledání práce, na který částkou čtyř milionů korun přispěla Evropská Unie.
Práci získala na obecním úřadu v Hnojníku už během praktické části rekvalifikačního kurzu. Naučila se hovořit anglicky, zvládá administrativní práce, ale hlavně posílila své sebevědomí.
„Kromě zaměstnání jsem získala nové vědomosti, ale také nové kontakty a spoustu nových přátel. Máme společné zkušenosti s hledáním práce, vzájemně se podporujeme a máme radost, když se někomu podaří uspět,“ říká Baronová, která si v pátek v Českém Těšíně v sídle Jazykového a vzdělávacího centra Pygmalion převzala certifikát absolvování rekvalifikačního kurzu.

Do projektu se chtěla přihlásit už vloni, avšak její plány zhatila nemoc dětí. Měla štěstí, toto byl poslední z šesti kurzů v rámci projektu Brána.
„Průměrně sedmdesát procent účastníků si dříve nebo později najde práci. Někteří, asi třetina, už během rekvalifikace,“ potvrzuje výkonná ředitelka Kateřina Němcová z centra Pygmalion, které projekt realizovalo ve čtyřech městech v regionu. Podle Němcové je náplň projektu zaměřena na nejvíce ohrožené skupiny na trhu: absolventy, ženy po mateřské dovolené nebo starší lidi.
„Naši klienti se také učí vystupovat veřejně, komunikovat s potenciálním zákazníkem, aby lépe uměli prezentovat sebe i své schopnosti,“ dodává Němcová.


Frýdeckomístecký a třinecký deník, 16. 5. 2008
"Brána pomohla najít zaměstnání"

Frýdek-Místek – Účastníci pátého rekvalifikačního kurzu Brána, kteří se od konce ledna vzdělávali v prostorách Vyšší odborné školy Goodwill ve Frýdku-Místku, se v pátek sešli naposledy.

Dvě ženy již v průběhu kurzu našly práci v administrativě, stejnou šanci ale mají i všichni ostatní. Do kurzu nastoupilo patnáct lidí, certifikát o absolvování dostalo třináct z nich. Zdokonalovali se v angličtině, právu, obchodních dovednostech a práci s počítačem. Poslední měsíc výuky byl zcela praktický.

„Nastupuji do zaměstnání ve firmě v Ostravě, kde jsem byla na praxi. Možná už v pondělí. Zeptali se mě po týdnu, sami mi to nabídli,“ poznamenala Monika Škulavíková z Frýdku-Místku. Uplatnění hledala od října, předtím pracovala například jako recepční. Radost z nového zaměstnání měla i Alina Chovancová z Ostravice. „Je to jisté, nastoupím zřejmě v červnu,“ řekla. Chovancová přišla do kurzu po deseti letech, které strávila na mateřské dovolené.

Účastníci pátého rekvalifikačního kurzu Brána, kteří se od konce ledna vzdělávali v prostorách Vyšší odborné školy Goodwill ve Frýdku-Místku (úplně vpravo Monika Škulavíková).
Autor: Deník/Marke Cholewa


„Byl to pro mě přínos i co se týká kontaktu s lidmi. Zdokonalila jsem se v angličtině, vyzkoušela jsem si své znalosti a to, co dovedu,“ uvedla. Účastníky kurzu dnes pochválila Kateřina Němcová, projektová manažerka a výkonná ředitelka českotěšínské společnosti Pygmalion. Ta byla příjemcem dotace na projekt, který i realizovala. „Zkuste na sobě dál pracovat . Držím vám palce, určitě se někde najdete. Lektoři říkali, že jste byli jednou z nejúžasnějších skupin,“ řekla Němcová.

Jediným mužem v kurzu byl Martin Vala z Fryčovic. I on doufá, že rekvalifikace může pomoci. „Výhled do budoucna je nejistý, bez práce jsem celkem dlouho. Angličtiny možná mohlo být víc, ale společně s počítači to byl ten důvod, proč jsem do toho šel. Když se člověk učí sám doma, nemá s kým mluvit a nemá ho kdo opravovat,“ upozornil Vala. Monika Žemličková z Nošovic s jazykem trochu bojovala. „Byla jsem úplný začátečník, ale myslím si, že to byl užitečně strávený čas. Učitelé byli úžasní,“ prohlásila.

"Měli jsme dobré lektory," je přesvědčena i Marcela Vašutová. Žena z Frýdku-Místku by ráda zaměstnavatele našla co nejříve. "Budu shánět. Myslím si, že něco seženu," řekla sebevědomě. "Já vám řeknu pouze to, že v kurzu jsem byla spokojená," smála se Olga Halabrinová z Brušperku (na snímku druhá zprava vedle Moniky Škulavíkové).

Lucie Skotnicová ze Skalice, která byla předchozích osm let na mateřské, se naopak rozpovídala. "Já jsem žádný velký problém neměla, myslím si, že se dobře adaptuji. V prosinci jsem se zaregistrovala a v lednu už jsem byla v kurzu. Určitě se budu snažit o uplatnění v administrativě. Mám sice hotelovou školu, ale děti jsou malé, nemůžu dělat noční," řekla.

Dnešním dnem se tak uzavřel předposlední kurz v rámci projektu Brána – Motivace ke hledání práce. Šestá a zároveň poslední skupina si certifikáty převezme o týden později v Českém Těšíně. Díky penězům z evropských dotačních fondů prošlo tříměsíčním vzdělávacím kurzem celkem 90 lidí.

 

HUTNÍK, 2. 4. 2007
"Brána otevřela dveře nezaměstnaným"

Český Těšín - Přes padesát lidí z regionu si dosud našlo práci díky vzdělávacímu projektu Brána - motivace při hledání práce. Jeho hlavním cílem je pomoci lidem, kteří hledají práci a nebojí se pro to něco udělat. Projekt od roku 2006 realizuje českotěšínské Jazykové a vzdělávací centrum Pygmalion.

Zaměřuje se na několik cílových skupin, např. na maminky, které chtějí nastoupit po rodičovské dovolené do práce, uchazeče o zaměstnání s tělesným handicapem, absolventy škol, anebo osoby dlouhodobě nezaměstnané.

Letos v červnu skončí poslední dva rekvalifikační kurzy z šesti, které za tu dobu proběhly v Českém Těšíně, Třinci, Ostravě a Frýdku-Místku. „Brána je první projekt, na který jsme získali doatci z evropských fondů. Bylo to přes čtyři miliony korun. Určité skupiny občanů v regionu tak měly možnost získat odborné a jazykové vzdělávání zcela zdarma,“ vysvětlila manažerka projektu Kateřina Němcová.
„Proškolili jsme 90 lidí v anglickém jazyce, v oblasti obchodních dovedností, obsluhy počítačů. Na programu bylo také právní minimum, aby si lidé dokázali poradit ve svízelných situacích,“ dodala.

Dvou a půl měsíční teoretická část vzdělávání je vždy doplněna měsíční praxí u možného zaměstnavatele. Tam si účastníci kurzu mohou vyzkoušet nově nabyté znalosti přímo v praxi. „Oslovili jsme firmy v regionu, které byly ochotny vzít si kurzisty na praxi, a pokud některá z nich chtěla v té době někoho zaměstnat a byla s danou osobou spokojena, tak ji zaměstnala,“ vysvětlila Němcová.

Z prvních čtyř kurzů našlo uplatnění více než sedmdesát procent uchazečů. Zanedlouho skončí poslední dva kurzy, jeden z nich probíhá v Českém Těšíně.

Jak prozradil jeden z mladých lidí, kurz absolvuje, protože mu byl nabídnut. Nemyslí si však, že získané informace jsou pro něj velkým přínosem, protože by chtěl najít uplatnění ve stavebnictví, v němž má vzdělání, ale praxi bude mít v ČSAD Havířov.

Naopak jeho kolegyně je spokojena. Pochvalovala si angličtinu, byla půldruhého roku v Anglii, takže s mluvením nemá problémy, ale potřebovala se zdokonalit v gramatice, což se jí podařilo. „Jsem na mateřské dovolené s dvojčaty, a když půjdou do školy, chtěla byh se vrátit do práce. Jsem ráda, že jsem poznala nové lidi a naučila se spoustu praktických věcí,“ podotkla další z účastnic. Většina z kurzistů se shodla v tom, že absolvování takřka čtyřměsíčního vzdělávání jim pomůže zařadit se do pracovního procesu. 
 

HUTNÍK, 5. 9. 2007
"Brána se znovu otevírá"

Ve středu 5. září 2007 v 9:00 hodin proběhne na Úřadě práce v Karviné vstupní prezentace rekvalifikačního kurzu Brána se zápisem účastníků. V rámci tohoto programu se mohou nezaměstnaní, zájemci o práci a také například maminky na rodičovské dovolené téměř čtyři měsíce bezplatně učit angličtinu, obsluhu počítačů, základy obchodních dovedností a získat přehled o základních právních záležitostech. Teoretická část vzdělávání je doplněna měsíční praxí u potenciálního zaměstnavatele, kdy si účastníci kurzu mohou vyzkoušet nově nabyté znalosti přímo v praxi.

„Na jaře letošního roku jsme otevřeli první dva kurzy programu BRÁNA. Příležitost dostali uchazeči v Třinci a v Ostravě. Teoretická část byla náročná a studium probíhalo opravdu ve vysokém tempu. Odměnou byl pro účastníky fakt, že téměř polovina z nich našla bezprostředně po absolvování rekvalifikačního kurzu Brána vhodné pracovní místo. A další příležitosti přijdou, účastníci mají znalosti, které je předurčují například k pozici obchodníka, asistenta, pracovníka recepce nebo samostatného referenta. Ale záběr je samozřejmě mnohem širší“, říká Kateřina Němcová, manažerka projektu, který je financován z prostředků Evropské unie.

„V září otevíráme další dva kurzy, tentokrát v Českém Těšíně a v Ostravě. Vzdělávání je určeno lidem s alespoň základní znalostí angličtiny, formální podmínkou pro zahájení rekvalifikace je maturitní zkouška. Hlavní je ale chuť pracovat na sobě a učit se. Znalost angličtiny se v průběhu kurzu razantně zlepšuje, výuka je opravdu intenzivní“ pokračuje Kateřina Němcová.

Vzdělávací program BRÁNA je určen těm, kdo hledají práci a nebojí se pro to něco udělat. Zvláště vhodný je pro maminky, které chtějí nastoupit do zaměstnání po rodičovské dovolené, pro uchazeče o zaměstnání s tělesných handicapem nebo pro absolventy středních nebo vysokých škol. Stejně tak se mohou přihlásit lidé středního věku, kteří si usilovně hledají práci nebo uvažují o možné změně ve své pracovní kariéře.

Informace o projektu BRÁNA získáte na internetových stránkách www.pygmalion.cz, na úřadech práce a také můžete volat na na tel. číslo 774 449 465.

O týden později, tedy ve čtvrtek 13. září 2007 opět v 9:00 hodin proběhne prezentace programu se zápisem účastníků také v Ostravě a to v prostorách Úřadu práce v Ostravě Zábřehu.


22. 6. 2007

Ve čtvrtek 28. června 2007 v 9:00 hodin v prostorách ostravské pobočky jazykové školy Pygmalion proběhne slavnostní předávání certifikátů o absolvování vzdělávacího programu „BRÁNA – Motivace při hledání práce“. Certifikát z rukou manažera projektu paní Kateřiny Němcové převezmou frekventanti v pořadí již druhého vzdělávacího cyklu, kteří úspěšně ukončili téměř 4 měsíce trvající vzdělávání v Ostravě.

V únoru a v březnu 2007 jsme otevřeli první dva kurzy programu BRÁNA, příležitost dostali uchazeči v Třinci a v Ostravě. Teoretická část byla náročná, našim studentům jsme nic neodpustili a studium probíhalo opravdu ve vysokém tempu. Odměnou je pro všechny nejen úspěšné absolvování kurzu a získání certifikátu, ale hlavně fakt, že minimálně polovina účastníků má už v tuto chvíli zajištěné pracovní místo. A další příležitosti přijdou, účastníci vzdělávání mají mnohem vyšší šanci na získání práce. A to je náš hlavní cíl – pomoci lidem najít vhodné zaměstnání.

Vzdělávací program BRÁNA je určen těm, kdo hledají práci a nebojí se pro to něco udělat. Zvláště vhodný je pro maminky, které chtějí nastoupit po rodičovské dovolené, pro uchazeče o zaměstnání s tělesných hendikepem nebo pro absolventy. Vzdělávací aktivity se soustředí na získání a prohloubení znalostí v oblasti anglického jazyka, obchodních dovedností, obsluhy počítačů a právního minima. Po třech měsících studia účastníci nastupují na měsíční praxi do firem, kde mohou prokázat, co umí a co se během teoretické výuky naučili.

Během trvání projektu budou otevřeny ještě další čtyři kurzy – v září to bude kurz v Českém Těšíně a opět v Ostravě. V lednu 2008 jsou v plánu kurzy v Českém Těšíne a Frýdku-Místku. Informace o projektu BRÁNA získáte na internetových stránkách www.pygmalion.cz, na úřadech práce, popř. volejte na tel. číslo 774 449 464.

O týden dříve, tedy v pátek 22. června 2007 předáním certifikátů uzavíráme třinecký kurz projektu „BRÁNA – Motivace při hledání práce“. V Třinci úspěšně absolvovalo celý vzdělávací cyklus 15 účastníků.


15. 6. 2007

V pátek 22. června 2007 v 9:00 hodin v třinecké pobočce jazykové školy Pygmalion proběhne slavnostní předávání certifikátů o absolvování vzdělávacího programu „BRÁNA – Motivace při hledání práce“. Certifikát z rukou manažera projektu paní Kateřiny Němcové převezme prvních patnáct frekventantů, kteří úspěšně ukončili téměř 4 měsíce trvající vzdělávání v Třinci.

V únoru a v březnu 2007 jsme otevřeli první dva kurzy programu BRÁNA, příležitost dostali uchazeči v Třinci a v Ostravě. Teoretická část byla náročná, našim studentům jsme nic neodpustili a studium probíhalo opravdu ve vysokém tempu. Odměnou je pro všechny nejen úspěšné absolvování kurzu a získání certifikátu, ale hlavně fakt, že minimálně polovina účastníků má už v tuto chvíli zajištěné pracovní místo. A další příležitosti přijdou, účastníci vzdělávání mají mnohem vyšší šanci na získání práce. A to je náš hlavní cíl – pomoci lidem najít vhodné zaměstnání.

Vzdělávací program BRÁNA je určen těm, kdo hledají práci a nebojí se pro to něco udělat. Zvláště vhodný je pro maminky, které chtějí nastoupit po rodičovské dovolené, pro uchazeče o zaměstnání s tělesných hendikepem nebo pro absolventy. Vzdělávací aktivity se soustředí na získání a prohloubení znalostí v oblasti anglického jazyka, obchodních dovedností, obsluhy počítačů a právního minima. Po třech měsících studia účastníci nastupují na měsíční praxi do firem, kde mohou prokázat, co umí a co se během teoretické výuky naučili.

Během trvání projektu budou otevřeny ještě další čtyři kurzy – v září to bude kurz v Českém Těšíně a opět v Ostravě. V lednu 2008 jsou v plánu kurzy v Českém Těšíně a Frýdku-Místku. Informace o projektu BRÁNA získáte na internetových stránkách www.pygmalion.cz, na úřadech práce popř. volejte na tel. číslo 774 449 464.

O týden později, tedy ve čtvrtek 28. června 2007 předáním certifikátů uzavřeme ostravský kurz projektu „BRÁNA – Motivace při hledání práce“. S účastníky kurzu se tentokrát setkáme v prostorách ostravské pobočky jazykové školy Pygmalion na Poděbradově ulici.


HORIZONT, 14. 3. 2007
"Brána vzdělání pro nezaměstnané se otevřela"

Patnáct lidí z Třince a okolí se už třetí týden vzdělává díky projektu Brána - Motivace při hledání práce. Projekt je určen například pro osoby pečující o dítě do 15 let věku, osoby po mateřské a rodičovské dovolené nebo naopak pro osoby nad padesát let či zdravotně postižené.

Náplní jejich vzdělávání jsou hodiny anglického jazyka, obchodních dovedností, základní obsluhy PC či právnického minima. Podmínkou pro vstup do programu je minimálně středoškolské vzdělání, základní znalost anglického jazyka a samozřejmě především zájem uchazeče na sobě pracovat. Vzdělávání v rámci programu Brána je plně hrazeno díky spolufinancování Evropoského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. "Zájem byl větší, ale mohli jsme přijmout pouze 15 lidí," řekla manažerka projektu Kateřina Němcová. "Teoretická část končí v půli května, potom následuje praktická část u potencionálního zaměstnavatele. Tady si studenti vyzkouší své znalosti přímo v praxi a mají velkou šanci získat ještě před ukončením kurzu zaměstnání. Pro zaměstnavatele je výhodou fakt, že si mohou svého budoucího zaměstnance otestovat a zjistit, jestli to je člověk na svém místě," dodala Kateřina Němcová.

 

TŘINECKÝ HUTNÍK, 14. 2. 2007
"Zajímavá šance pro ty, kteří hledají práci - projekt Brána"

Zajímavý projekt čeká na všechny, kdo chtějí najít zajímavé zaměstnání a mají chuť pro to také něco udělat. Dotace Evropské unie v rámci Operačního programu Rozvoje lidských zdrojů tentokrát podpoří zájemce z řad nezaměstnaných nebo těch, kteří chtějí nastartovat svou pracovní kariéru trochu jiným směrem. Řeč je například o absolventech, o maminkách, které dosud pečovaly o malé děti a mají ztíženou pozici při návratu z rodičovské dovolené. Často se věnovaly pouze své rodině a ztratily kontakt se svou profesí. Manažer projektu Kateřina Němcová ze společnosti Pygmalion vysvětluje: "Projekt jsme nazvali Brána proto, že v přeneseném slova smyslu znamená nové možnosti, nový začátek. V jeho podtitulku je motivace pro hledání práce. Šanci ke vzdělávání mají osoby, které hledají práci po rodičovské dovolené, tělesně postižení, nezaměstnání starší 50 let a dlouhodobě nezaměstnání. Pro účastníky kurzů mohou 3 měsíce intenzivního studia znamenat nejen spoustu nových informací, ale především šanci najít si stabilní pracovní místo - a to je také cílem našeho snažení. Výsledkem totiž určitě nesmí být pouhé získání certifikátu o absolvování rekvalifikace. Opravdu chceme, aby naši "studenti" získali práci a k tomu jim poskytneme veškeré dostupné informace a rady odborníka z personální agentury. Zájemci se tak například dozví, jak uspět ve výběrovém řízení, specialista může poradit i s výběrem vhodné pracovní pozice."

V každém ze šesti kurzů bude 15 účastníků. Studium nejen zvýší jejich uplatnění na trhu práce, ale také svým způsobem pozvedne sebevědomí a víru ve své schopnosti. Získají potřebné dovednosti v oboru obchodních dovedností a psychologie, právního minima, obsluhy počítačů a anglického jazyka. "Podmínkou pro vstup do programu je středoškolské vzdělání ukončené maturitní zkouškou a základní znalost anglického jazyka. Nejdůležitější je ale snaha začít na sobě pracovat a chuť opravdu najít zaměstnání," dodává Kateřina Němcová.

Na projektu Brána se podílejí dvě partnerské společnosti - jazykové a vzdělávací centrum Pygmalion z Českého Těšína a třinecká personální agentura Kapa. Jejich spolupráce je oboustranně výhodná, zkušenosti s jazykovou přípravou a rekvalifikačními kurzy společnosti Pygmalion doplňuje personální agentura svou znalostí zvláštností práce s nezaměstnanými a s těmi, kterým z organizačních důvodů hrozí ztráta zaměstnání. Oba partneři mají zkušenosti v oblasti čerpání prostředků z fondů Evropské unie.

V rámci projektu proběhne v období únor 2007 - červen 2008 celkem 6 vzdělávacích bloků, a to v Ostravě v Třinci nebo ve Frýdku-Místku (právě probíhají jednání o místě školení s Úřadem práce ve Frýdku-Místku) a v Českém Těšíně. Vzděláváním projde celkem 90 účastníků. Kromě teoretického vzdělávání bude povinnou součástí kurzů i praxe u možného budoucího zaměstnavatele. Právě tady budou mít uchazeči skvělou příležitost, jak získat pracovní zkušenosti a zároveň využít znalosti z předcházejícího vzdělávání. "Pravděpodobnost uspět na trhu práce je po absolvování projektu Brána poměrně vysoká - z osmileté zkušenosti víme, že většina absloventů podobných rekvalifikačních kurzů získá práci téměř okamžitě," dodává na závěr Kateřina Němcová. První vzdělávací blok začne na konci února v Třinci. Už teď se můžete informovat přímo ve společnosti Pygmalion, a to na čísle 774 449 465 nebo se podívat na internetové stránky www.pygmalion.cz, kde jsou dostupné informace o možnostech zapojení do vzdělávacíh kurzů.

 

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ A TŘINECKÝ DENÍK, 17. 1. 2007
"Projekt Brána pomůže najít lidem práci"

Frýdek-Místek, Třinec - v regionu se v nejbližších dnech naplno rozjede projekt s názvem Brána, který má zájemcům pomoci s motivací pro hledání zaměstnání. "Brána je nová šance například pro maminky, které se dosud staraly o malé děti. Po rodičovské dovolené si hledají práci, ale jsou v obtížné situaci. Často se neumějí orientovat na trhu práce, protože se věnovaly hlavně rodině a ztratily kontakt se svou profesí," vysvětlila Kateřina Němcová ze společnosti Pygmalion, která je manažerkou projetku.

"Stává se, že si po stránce svých pracovních schopností nevěří. Tady může pomoci náš projekt - v průběhu několika týdnů se účastníci učí pracovat s počítačem, získají znalosti v oblasti práva, projdou školením psychologie a obchodních dovedností a zdokonalí se v angličtině. K dispozici bude i odborník z personální agentury, který poradí s výběrem pracovní pozice a s tím, jak uspět ve výběrovém řízení," řekla Němcová. Dodala, že projekt, který podpoří Evropská unie, dává šanci i absolventům, tělesně postiženým osobám, lidem bez práce nad 50 let a dlouhodobě nezaměstnaným. "Pro všechny tyto kategorie mohou tři měsíce intenzivního vzdělávání znamenat nový start v jejich pracovní kariéře," zdůraznila Němcová. První vzdělávací blok začne v únoru v Třinci nebo ve Frýdku-Místku, do roku 2008 půjde o šest bloků, v nichž se vystřídá celkem 90 lidí. Projekt zřejmě zamíří i do Ostravy a Českého Těšína. Podrobné informace zájemci již nyní získají ve společnosti Pygmalion na telefonním čísle 774 449 464 nebo na internetových stránkách ww.pygmalion.cz. Do projektu Brána se mohou zapojit lidé se středoškolským vzděláním, kteří ovládají základy anglického jazyka. "Důležitou informací je, že kromě teoritického vzdělánání bude součástí kurzů i povinná praxe u možného budoucího zaměstnavatele. Jde o skvělou příležitost, jak získat pracovní zkušenosti a zároveň využít znalosti z předcházejícího vzdělávání," poznamenala Němcová. Podle ní budou mít lidé po absolvování kurzu poměrně vysokou šanci uspět na trhu práce. Partnerství v projektu Brána uzavřely dvě společnosti - českotěšínská jazyková škola Pygmalion a třinecká personální agentura Kapa.

HORIZONT, 2. 1. 2007 
"BRÁNA" - Šance pro ty, kteří hledají práci, ale nejen ...

"Brána" - Motivace při hledání práce je projekt, na který se podařilo českotěšínskému jazykovému a vzdělávacímu centru Pygmalion získat dotaci z Evropské unie na pořádání rekvalifikačních kurzů. Během letošního roku a první poloviny příštího jimi v kraji projde 90 účastníků. Partnerem Pygmalionu pro tento projekt bude třinecká personální agentura Kapa. Čtyři z celkem šesti kurzů proběhnou v Českém Těšíně a Třinci. "Projekt nese jméno Brána a je součástí aktivní politiky nezaměstnanosti. Zapojeni do jeho příprav budou také zaměstnanci úřadů práce, kteří nám pomohou vybrat vhodné kurzisty. Ti se ale také mohou hlásit v naší českotěšínské pobočce i z vlastní iniciativy," vysvětluje za Pygmalion Kateřina Němcová.

Pro koho jsou tedy kurzy, zahrnující především angličtinu, ale také základy obsluhy počítače, právnické minimum, obchodní dovednosti i měsiční praxi, určeny? Cílových skupin je hned několik a všechny mají na trhu práce horší startovní podmínky. "Není nezbytné, aby zájemce byl nezaměstnaný. Nezaměstnaní, to je jen jedna z cílových skupin. Hlásit se také mohou lidé, kteří pečují o dítě do 15 let věku, matky po mateřské dovolené, osoby mladší 25 a starší 50 let, absolventi vysokých škol i lidé se zdravotním postižením. Spektrum cílových skupin je opravdu široké. Pro všechny ale platí podmínka složené maturitní zkoušky", vypočítává Němcová. Každý kurz bude mít 15 studentů, kteří budou mít obrovskou šanci zdokonalit své znalosti během 80 dnů a také získat nové. Také se studenti setkají se zajímavými vyučujícími, získají nové poznatky a tím ve velké míře zvýší svou hodnotu na trhu práce. V neposlední řadě je jedním z hlavních cílů projektu zvýšit sebevědomí studentů a víru v sebe sama a ve své schopnosti. Všem absolventům bude vystaveno osvědčení a hodnocení průběhu praxe, kterou vykonají u svého potencionálního zaměstnavatele. "Jedním z výstupů našeho projektu mají být nová pracovní místa. Kladným momentem je fakt, že celý projekt přímo směřuje k tomu, aby absolventi pracovní místa na trhu práce získali. Z osmileté zkušenosti víme, že většina absolventů podobných rekvalifikačních kurzů získá práci téměř okamžitě," dodává ještě Kateřina Němcová. Části účastníků bude hrazena i doprava na výuku a například matkám s malými dětmi Pygmalion zajistí i hlídání dětí po dobu trvání kurzu.

 

MLADÁ FRONTA DNES, 6. 1. 2007
"Projekty pomohou nezaměstnaným"

Novou práci si po absolvování kurzů budou moci najít například ženy po mateřské dovolené.

Absolventi škol nebo maminky po mateřské dovolené, které hledají novou práci, budou mít nyní více šancí. Dotace Evropské unie v rámci programu "Rozvoje lidských zdrojů" podpoří zájemce z řad nezaměstnaných nebo těch, kteří chtějí nastartovat svou pracovní kariéru trochu jiným směrem. Jde například o absolventy škol a ženy, které dosud pečovaly o malé děti a mají ztíženou pozici při návratu z rodičovské dovolené. Často se věnovaly pouze své rodině a ztratily kontakt se svou profesí.

"Projekt jsme nazvali Brána proto, že v přeneseném slova smyslu znamená nové možnosti, nový začátek. V jeho podtitulku je motivace pro hledání práce," uvedla manažerka projektu Kateřina Němcová ze společnosti Pygmalion. Šanci ke vzdělání mají lidé, kteří hledají práci po rodičovské dovolené, tělesně postižení, nezaměstnaní starší padesáti let a dlouhodobě nezaměstnaní. "Pro účastníky kurzů mohou tři měsíce intenzivního studia znamenat nejen spoustu nových informací, ale především šanci najít si stabilní pracovní místo. A to je také cílem našeho snažení. Výsledkem totiž určitě nesmí být pouhé získání certifikátu o absolvování rekvalifikace. Opravdu chceme, aby naši absolventi získali práci a k tomu jim poskytneme veškeré dostupné informace a rady odborníka z personální agentury. Zájemci se tak například dozví, jak uspět ve výběrovém řízení, specialista může poradit i s výběrem vhodné pracovní pozice."  V každém ze šesti kurzů bude patnáct účastníků. Studium nejen zvýší jejich uplatnění na trhu práce, ale také svým způsobem pozvedne sebevědomí a víru ve své schopnosti. Absolventi kurzů získají potřebné informace v oboru obchodních dovedností a psychologie, právního minima, obsluhy počítačů a anglického jazyka. "Předpokladem pro vstup do programu je středoškolské vzdělání ukončené maturitní zkouškou a základní znalost anglického jazyka. Nejdůležitější je ale snaha začít na sobě pracovat a opravdu najít nové zaměstnání."

Na projektu Brána se podílejí dvě partnerské společnosti - jazykové a vzdělávací centrum Pygmalion z Českého Těšína a třinecká personální agentura Kapa. Zkušenosti s jazykovou přípravou a rekvalifikačními kurzy Pygmalion doplňuje personální agentura znalostí práce s nezaměstnanými nebo skupinami osob, kterým ztráta zaměstnání hrozí. V rámci projektu se bude od února 2007 do června 2008 konat celkem šest vzdělávacích bloků a to v Ostravě, v Třinci nebo ve Frýdku-Místku a v Českém Těšíně. Kurzů se zúčastní celkem devadesát zájemců. Kromě teoretického vzdělávání bude povinnou součástí kurzů i praxe u možného budoucího zaměstnavatele. "Právě tady budou mít uchazeči skvělou příležitost, jak získat pracovní zkušenosti a zároveň využít znalosti z předcházejícího vzdělávání. Pravděpodobnost úspěchu na trhu práce je po absolvování projektu Brána poměrně vysoká - z osmileté zkušenosti víme, že většina absolventů podobných rekvalifikačních kurzů získá práci téměř okamžitě."